piątek, 25 lutego 2011

Bunkier Hitlera w Stępinie

Bunkier w Stępinie jest to unikatowy na skalę europejską zespół schronów kolejowych. Kompleks schronów został wybudowany w latach 1940 - 1941. W jego skład wchodziło kilkadziesiąt obiektów o różnym przeznaczeniu, z których zachowało się siedem budowli o konstrukcji żelbetonowej, w tym największa z nich, naziemny tunel schronowy dla pociągów sztabowych Hitlera. Tunel ten ma 393 metry długości i ściany przekraczające 2 metry grubości. Tunel jest obecnie przeznaczony do zwiedzania. Ciekawa historia i piękna okolica skłania wszystkich do odwiedzenia tego miejsca.

piątek, 18 lutego 2011

Rezerwat Prządki

Rezerwat przyrody nieożywionej na wzgórzach w okolicy Krosna. Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto. Z rezerwatu rozciągają się piękne widoki na okolice.

sobota, 12 lutego 2011

Zapora w Solinie

Zapora w Solinie jest największym tego typu obiektem w Polsce (82 metry wysokości i 664 metry długości). Tworzy ona największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny (pojemność 472 mln metrów sześciennych). Z zapory rozciągają się piękne, malownicze widoki. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW. Powstały zalew to prawdziwy raj dla żeglarzy, wędkarzy, poszukiwaczy przygód i amatorów wypoczynku na łonie natury. Na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.

Muzeum - Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Dzieje zamku sięgają połowy XVII wieku. Wtedy został zakupiony przez Lubomirskich. Po ponad 100 latach zamek jak i cały Łańcut stał się własnością Potockich. Zamek w ciągu lat był przebudowywany. Na terenie zamku znajduje się m.in oranżeria, ujeżdżalnia, stajnie, wozownia oraz pierwsza w Polsce storczykarnia. Łańcucki zamek przyciąga swą okazałością, ciekawą historią także pięknymi ogrodami które można oglądać bez końca.